Mладиот виртуоз на пијано Арда, блеска високо на ѕвезденото небо

По овој прв концерт Арда на 24 март одржа и солистички концерт во Македонската филхармонија во Скопје, исто така, со малубројна публика, а поради Ковид-пандемијата се емитуваше во живо на youtube каналот.


Д-р Киријас: Со вакцинација можеме да се справиме со Ковид-19

Досегашните искуства покажуваат дека вакцинацијата е еден од начините со кои што се можеме да се справуваме со инфективните заразни заболување, посебно со оние кои што се многу заразни и имаат висока стапка на смртност, како што е случај со Ковид-19, вели доц. д-р Мери Киријас од Институтот за имунологија


Д-р Бајрактаров: Зголемен бројот на граѓани кои бараат стручна помош на Психијатрија

Значително се зголеми бројот на граѓани кои бараат помош во нашите амбуланти. Дел од граѓаните имаат потреба од психолошка поддршка поради нивната зголемена вознемиреност, страв, загриженост, напнатост, несигурност и нарушен сон поврзани со семеен член заболен од Ковид-19 или пак непредвидливоста на актуелната ситуација


Трстена: Успесите не се постигнуваат со зборови или реклами, ниту со политика, туку со жртва и работа

Овие успеси во тешки услови дојдоа со големо жртвување, работејќи напорно. Освен дење, јас сум трчав и во ноќните часови. Кога моите другари се враќаа од дискотеки околу по полноќ, јас сум излегувал да тренирам, вели во интервју за МИА поранешниот борач во слободен стил Шабан Трстена.


Стевкова-Штериева: Банките покажаа исклучителна одговорност, ја одржаа ликвидноста

Банкарскиот сектор во земјава оваа година покажа исклучителна одговорност во работењето и посветеност на грижата за клиентите со цел сите да успееме да ги надминеме последиците од пандемијата од вирусот Covid-19


Танасоски: Царинската управа во континуитет прави чекори за забрзување на протокот на стоки и патници

Царинската управа од почетокот на кризата предизвикана од пандемијата интензивно соработува со сите економски оператори со цел навремено доставување информации поврзани со увозот и извозот на стоки и нивно прекугранично движење


Нуредини: Мораме да го смениме начинот на кој ги загреваме зградите и домовите

Земајќи го предвид фактот дека Скопје е во котлина и со познатите метеоролошки услови кои ја ограничуваат дисперзијата на емисиите и ги олеснуваат хемиските реакции со кои се создаваат секундарни честички, ќе продолжиме да се соочуваме со смог додека не го смениме начинот на греење, не ја модернизираме мобилноста и не ги контролираме подобро индустриските емисии


Јаневски: Да се ослободиме од индивидуалниот интерес и да градиме заеднички пристап

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам


Димовски: Просторна дислокација, кадровско доекипирање и имплементација на НАТО стандардите

Во периодот пред нас една од клучните задачи ќе биде финализирање на активностите за просторна дислокација на АНБ во нов објект, како и кадровско доекипирање, континуирана кадровска обнова и соодветна обука за делување согласно високите НАТО стандарди


Спировска: Младите во моментов не веруваат дека институциите се грижат за нив

Младите во моментов не веруваат дека институциите се грижат за нив, нуту пак дека работат во насока на остварување на нивните интереси


Нешковиќ: Со визуелизација граѓаните многу полесно ќе ја разберат епидемијата

Во интервју го објаснува мотивот зошто тој заедно со повеќе научници, инженери, дизајнери, аналитичари на податоци, преведувачи и комуникатори со јавноста се решија да направат ваква веб-страница


Аврамовска Ѓоревска: Зголемен интересот за работа во поштенскиот сектор за 15-20 проценти

Интересот за работа во поштенскиот сектор е зголемен за 15 – 20 проценти од вообичаеното во овој период на годината, за што говори и фактот што за последниот месец имавме консултации со повеќе фирми заинтересирани за работа во достава на онлајн пратки, вели во интервју директорката на Агенцијата за пошти Билјана Аврамовска Ѓоревска


Математика и кошарка, совршена спортско-научна комбинација за успех на младата Драгана Петковска

Во период кога матурантите го завршија средното образование и размислуваат во која насока ќе ја продолжат професионалната надградба на знаења и потенцијали, неминовно е да се посвети внимание на млади и успешни личности


Деркоски: Избирачкиот список треба да биде потпишан од сите, јас нема да го сторам тоа ако се оди за 22 дена на избори

Претседателот на државната изборна комисија Оливер Деркоски во интервју за КУРИР вели дека во овие два месеци апелирал до сите оние кои ќе донесат одлука за одржување на изборите да внимаваат како ги носат истите бидејќи нашата земја се наоѓа во пандемија.


Стевановиќ: Ризикот од наплив на голем број новоинфицирани од Ковид-19 е поминат

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив


Ивановска: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата

Нагласува дека не треба да се чудиме на катастрофалните пораки што ни ги испраќа природата, оти природните закони не трпат амандмани и повикува граѓаните да се вклучат во борбата против корупција бидејќи последиците ги допира сите и тоа во разни форми


Тореро: Постои ризик дека ќе снема храна, но можеме да ја намалиме неговата веројатност

Пандемијата COVID-19 го доведе светот во криза, со невидени активности за рестрикција на движењата и планови за радикално распоредување на јавните средства за борба против заканата од новиот коронавирус, кој не знае за граници


Крамер: Македонците себе си се гледаат како дел од Европа

Трансатлантските интереси и вредности се доведени во прашање поради застојот во проширувањето на ЕУ, и Вашингтон и Лондон сакаат да наметнат своја агенда за продлабочена соработка со сојузниците од Западен Балкан.


Џафери: Овој состав на парламентот го имаше најтешкиот мандат

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА го оценува овој парламентарен мандат како можеби најтежок досега имајќи ги предвид тешките одлуки што требаше да се носат не само оваа година, туку од самиот негов избор наваму.


Шапуриќ: Да се зголеми свеста за палењето остатоци од жетвата

Спроведени се над 270 инспекциски надзори на опожарени земјоделски површини, изречени се околу 45 мандатни казни и поведени се десетина прекршочни постапки, се вршат и вонредни контроли, во текот на ноќните часови и за време на викендите, што покажува дека Државниот земјоделски инспекторат интензивно работи на тој проблем


Кидашели: Русија е со „вперен пиштол“ кон Грузија

Руското влијание, аспирациите кон НАТО и Европската Унија, случувањата по недобивањето датум за преговори со Унијата на Македонија, подготвеноста за кибер-нападите, се дел од темите за кои разговаравме со поранешната министерка за одбрана на Грузија, Тинатин Кидашели, која воедно е првата жена-министер за одбрана во Тбилиси


Вилсон: Бидете упорни и посветени на реформите, земјата ќе биде дел од НАТО и ЕУ

Тука сме да го поддржиме успехот на земјата на нејзиниот пат кон НАТО, но и да помогнеме, да ги презентираме насоките во кои треба да се движи земјата, да ја одредиме стратегијата како да се продолжат реформите и транформацијата однатре, за потоа дебатата да ја префрлиме во Европа и во САД


Ангеловски: Растевме со радиодрама и театар, напливот на технологии ги промени и театарот и филмот

Коле Ангеловски е театарски и филмски актер, режисер, сценарист, писател и раскажувач, драматург, чиј творечки опус е броен и разновиден, а бројни се и наградите и признанијата што ги добил за петдецениската работа, меѓу кои наградата на Град Скопје „13 Ноември“ и државната награда за животно дело „11 Октомври


Герасимов: Заштитата на правата од интелектуална сопственост можност за повеќе грантови

Поголема заштита на правата на интелектуална сопственост значи позитивен приказ на компанијата, повеќе можности за добивање грантови или инвеститори, повисока добивка или враќање на инвестицијата, дополнителен приход од лиценцирање и намален ризик од повреда. За државата, пак, придобивките се повеќе директни странски инвестиции, зголемен економски развој и позитивни општествени промени


Мао Чингвен: Кина е целосно подготвена за најлошото

Речиси три месеци траат протестите во поранешната британска колонија Хонгконг, каде незадоволни граѓани првично излегоа на улиците како отпор против, сега суспендираниот, закон за екстрадиција, но во меѓувреме собирите прераснаа во крик за поголеми демократски права и барање оставка од лидерката на Владата на Хонгконг, Кери Лам


Хан: Македонија ги исполни тешките услови, уверен сум дека ЕУ ќе одобри старт на преговори

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за МИА изрази силно уверување дека земјите членки на ЕУ пред летото ќе одобрат почеток на преговори со Северна Македонија и го поздравува „впечатливиот“ реформски напредок во земјата, јавува дописничката на МИА од Брисел.


Јонкер: Набљудувачката мисија за изборите ОБСЕ/ОДИХР вкупно ќе вклучува 240 набљудувачи

Tие ќе бидат распоредени рамномерно насекаде низ државата, со цел да се овозможи репрезентативен и непристрасен примерок, врз кој ќе ги дадеме нашите оценки, вели во интервју за МИА шефицата на Мисијата за набљудување на претседателските избри на ОБСЕ/ОДИХР Корин Јонкер


Хан: Добив уверување од Мицкоски дека нема да има бојкот на изборите

Еврокомесарот Хан во интервју со дописничката на МИА од Брисел ги појаснува дилемите околу неговата изјава за почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ во јуни. Тој нагласува дека добил силни уверувања од лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека партијата ќе игра конструктивна и зрела улога во претстојните претседателски избори.


Осми март -добар потсетник за прогресот на жената, иако процесот не е целосно завршен

Денот на жената – 8 март треба да го одбележува прогресот на жената во областа на социјалните, економските, културните и политичките права, слободи и достигнувања. Тој е добар потсетник, но за целиот процес да биде завршен има уште многу работа.


Интервју со Љупка Арсова, инженер за заштита на животната средина

Љупка Арсова, инженер за заштита на животната средина и координатор за управување со отпад во Источната истражувачка група (ERG), во интевју за МИА говори за истражувачката дејност, а открива и за еколошките предизвици со кои се соочува во секојдневната работа. Нејзина специјалност е управувањето со отпадот, но го прокоментира и загадувањето на воздухот во Македонија и како да ја заштитиме природата. На учесниците на 10.


Јовески: За нормално и ефикасно функционирање на обвинителството неопходни се 230 обвинители

За нормално и ефикасно функционирање на обвинителството неопходни се 230 обвинители, што значи немањето на шеесетина обвинители сега е сериозен проблем кој, како што вели во интервју за МИА државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, очекува да се надмине со измена на законите.


Бушамауи: Преспанскиот договор е вреден за Нобелова награда

Договорот од Преспа е единствената добра вест од Европа годинава и ја покажува волјата на двете страни да направат отстапки со цел да се најде решение и да се стави крај на овој долгогодишен конфликт. Сметам дека ќе биде модел за регионот и пример за светот дека дијалогот е можен. Затоа сум тука да го поддржам овој мирен начин на изнаоѓање на решенија, истакнува меѓу другото во интервју за МИА добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи.


Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде главен двигател на промените кои следат

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови и сетоа тоа треба да се плати, и тие сакаат да го наплатат од џебот на граѓаните. Повисоките даноци нема да ги зголемат приходите туку ќе го отповарат стопанството, ќе има можно зголемување на цени, а воедно се праќа негативна порака и до стопанствениците и инвеститорите.


Чижов: Спорот за името требаше да биде решен одамна

Освен што е амбасадор на Руската Федерација при ЕУ веќе 13 години, Владимир Чижов е и добар познавач на Балканот. Неговата прва амбасадорска позиција била токму во Атина, потоа во Кипар и во Босна и Херцеговина. Чижов бил специјален претставник на Русија за Балканот и заменик-министер за надворешни работи, пред да биде испратен во срцето на Европската Унија.


Маричиќ: Сакаме да ја вклучиме опозицијата во преговорите со ЕУ

Бојан Маричиќ, главен технички преговарач со ЕУ, во интервју за МИА вели дека Владата сака да ја вклучи опозицијата во претстојниот преговарачки процес со ЕУ, што треба да почне идната есен, и дека се чека на опозицијата да каже кој модел е најприфатлив за неа.