Честитка од премиерот Заев по повод Велигден до верниците од Католичката црква

Заев во честитката по повод Велигден истакнува дека со празничната радосна духовна обнова, сите верници католици и луѓе со добра волја во Република Северна Македонија, како и од соседството, ја очекуваат и првата, историска посета на Светиот Отец папа Франциск, на нашата земја.


Јанушев: Силјановска победува во Аеродром, Кисела Вода, Охрид, Прилеп, Штип

Радувај се Македонија, ненародната власт е на колена, правдата доаѓа, готови се, ВМРО-ДПМНЕ победува, народот победува, Гордана Силјановска Давкова е изборот на народот, Гордана ќе биде, народот покажува дека е мудар и секогаш во право, ова на прес-конференцијата го истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев.


Притвор за косовски државјанин што превезувал мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, косовски државјанин за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело „криумчарење мигранти“.


Одржана презентација на инструментот за кофинансирање грантови

Регионалната комора со седиште во Кичево во рамки на Стопанската комора на нашата земја во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој одржа презентација пред кичевските бизнисмени на инструментот за кофинансирање грантови за комерцијализација на иновации


Прв хет-трик за Бензема по 2015 година

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема постигна хет-трик на денешниот натпреварот со Атлетик Билбао во шпанската Примера. За францускиот напаѓач ова е прва средба на која погодил три пати по пауза од три и пол години.


Sport Life во акција за здрав и спортски живот!

Во согласност со здравиот и спортски живот, Sport Life ја воведе играта „Лето на тркала“ која ќе се одвива до 30-ти мај оваа година. Сè што е потребно е да се одиграат најмалку 6 натпревари на еден тикет од акциската понуда и да се фати највисок вкупен коефициент.