Спасовски во посета на полициската станица Валандово

„Безбедносната состојба во Валандово е стабилна и поволна, како впрочем и на целата територија на државата. Имаме подобрување на безбедноста, а тоа го кажуваат и граѓаните. На последната анкета на ОБСЕ, 75 отсто од граѓаните се изјаснија дека се чувствуваат безбедни“, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната посета на полициската станица Валандово и локалната самоуправа.


Пензионерите од Крива Паланка и Ранковце да се пријават за бесплатна бањско-климатска рекреација

За една недела откако започна пријавувањето за користење бесплатна бањско-климатска рекреација или бесплатен туристички викенд во Подрачното одделение на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија, Крива Паланка се поднесени само пет пријави од страна на пензионерите од општините Крива Паланка и Ранковце.


Законот за задолжителни резерви на нафта помина во прва фаза во Комисијата за финансирање и буџет

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на денешната седница го разгледа Преглог-законот за изменување и дополнување на Законот за задолжителни резерви на нафта и нафтени деривати, во прво читање, и едногласно со 10 гласа „за“ заклучи дека е прифатлив и оти треба да седаде на натамошно читање.


Надал: Ѓоковиќ е фаворит против Пуј, но изненадување секогаш е можно

По победата над Стефанос Циципас (6:2, 6:4 и 6:0) и обезбеденото финале на Австралија опен, шпанскиот тенисер Рафаел Надал го сподели своето мислење за вториот полуфинален натпревар. Во него првиот рекет Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со Лук Пуј.


Истражување: Слушањето музика на работа поттикнува креативност, но ѝ пречи на логиката

Многумина на своето работно место слушаат музика. Некому тоа му помага денот да му мине побрзо, некој пак, поради подобра концентрација, а други – заради елиминирање на бучавата одоколу. Но, не сите надредени се сложуваат со слушањето музика на работа.


За секој гол Sport Life донира по 2.000 денари во хуманитарни цели

По повод светското ракометно првенство, под кампањата „Голови за победа, голови за радост“, Sport Life организираат хуманитарна акција, наградувајќи го секој гол на македонските ракометари со донација од 2000 денари. Донацијата ќе ја проследи до Детска здравствена установа, што претставува уште една причина зошто треба да навиваме и да ги бодриме нашите ракометари.


Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи извори на енергија, како и олеснување на царинските и административните бариери, најавува за годинава вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.