Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.

Во главниот град се регистрирани вкупно 6881 случај на Ковид-19 од кои активни се 684.

Активни случаи по општини Скопје:

• Чаир – 59

• Гази Баба – 80

• Аеродром - 109

• Карпош – 83

• Центар – 96

• Кисела Вода – 79

• Ѓорче Петров – 50

• Бутел - 31

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 9

• Сарај – 12

• Арачиново – 5

• Илинден – 28

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 7

• Зелениково - 2

• Странец – 7

• Нераспределен-2


Администратор
27/09/2020 22:21