Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постави рекорд во регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Тој ноќеска против Сакраменто (114:110 по продолжение), постигна 34 поени, 20 скокови и 12 асистенции.

Според прес-службата на лигата, 21-годишниот Словенец стана најмладиот играч во историјата на НБА кој комплетираше трипл-дабл со најмалку 30 поени и најмалку 20 скокови.

Резултати на натпревари одиграни синоќа:

Милвоки – Бруклин 116:119

Сакраменто – Далас 110:114

ЛА клиперс – Феникс 115:117

Индијана – Орландо 120:109

Мајами – Бостон 112:106

Портланд – Хјустон 110:102.


Администратор
05/08/2020 16:57