Кошаркарот на Атланта, Винс Картер постигна три поени ноќеска во победата на неговиот тим над Лос Анџелес клиперс. Сега ветеранот има 25.614 поени по што се искачи на 19. Место на листата на стрелците во НБА лигата, оставајќи го зад себе Алекс Инглиш кој има 25.613.

Од сегашните играчи во НБА, само Кармело Ентони (26.037) и Леброн Џејмс (33.599) се пред Картер.

Во својата кариера, Картер има играно и за Сакраменто, Мемфис, Далас, Феникс, Орландо, Џу Џерси и Торонто.


Администратор
23/01/2020 11:53