Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 13, Скопје – 12, Велес – 3, Гостивар, Прилеп и Струмица – по 2, Охрид, Свети Николе и Делчево – по 1.

Регистрирани сe 10 оздравени пациенти од: Скопје – 5, Кичево – 2 и Тетово, Струмица и Берово - по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 4.264 тестови преку: ИЈЗ-96, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–17, ЦЈЗ Куманово–21, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-223, Биотек-166, Систина-103, лабораторија Лаор-443, Синлаб-49, Ремедика-16, Плодност–51, Генеа–6, Никоб лаб-905, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.880.

Досега во земјата се направени вкупно 949.011 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.054, бројката на оздравени пациенти е 150.273, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 292. Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 68801, Активни 104 Куманово 8910, Активни 29 Прилеп 8332, Активни 5 Тетово 7372, Активни 93 Битола 6310, Активни 0 Велес 5478, Активни 4 Гостивар 5204, Активни 21 Кавадарци 5156, Активни 1 Охрид 5024, Активни 5 Штип 4964, Активни 4 Струмица 4129, Активни 5 Струга 2985, Активни 4 Кочани 2795, Активни 3 Кичево 2605, Активни 6 Гевгелија 2196, Активни 1 Неготино 2184, Активни 0 Свети Николе 1526, Активни 1 Ресен 1234, Активни 0 Крива Паланка 1227, Активни 0 Радовиш 1161, Активни 0 Берово 1032, Активни 0 Делчево 974, Активни 1 Дебар 947, Активни 5 Виница 886, Активни 0 Пробиштип 789, Активни 0 Валандово 667, Активни 0 Богданци 494, Активни 0 Крушево 490, Активни 0 Демир Хисар 400, Активни 0 Демир Капија 396, Активни 0 Кратово 377, Активни 0 Македонски Брод 359, Активни 0 Пехчево 269, Активни 0 Македонска Каменица 249, Активни 0 Дојран 132, Активни 0


Администратор
24/07/2021 17:15