Грчките острови Хиос, Лезбос, Кос, Лерос и Самос, добиваат трајно намалување на ДДВ-то за 30 отсто, сè додека на овие острови работат прифатните центри за бегалци и мигранти, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за миграција и азил на Грција и портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони соопштија дека оваа одлука доаѓа откако Еврогрупата на вчерашниот состанок го одобрил предлогот на Владата, а веќе следната недела ќе се донесе и законска регулатива.


Администратор
18/06/2021 23:08