Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, Струга и Радовиш – по 6, Велес, Охрид, Штип и Струмица – по 5,Виница – 4 ,Неготино, Ресен и Берово – по 3, Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од: Скопје – 139, Охрид – 43, Куманово – 24, Струмица – 20, Струга – 14, Прилеп – 13, Битола – 12, Велес – 10, Тетово ,Кочани и Кичево – по 7, Кавадарци и Штип – по 5, Гевгелија и Неготино – по 4, Гостивар , Виница, Богданци и Македонски Брод – по 3, Свети Николе и Делчево – по 2,Пробиштип, Валандово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 12 починати лица: 6 од Скопје (48г,62г,69г,75г,78г, 84г,), по 2 лица од Гостивар (58г и 70г), и по 1 починато лице од Куманово (68г), Кавадарци (74г), Виница (66г) и Крушево(37г), Од пријавените, сите 12 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.108 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–71, МАНУ-81, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Авицена-246, Биотек-463, Систина-143, лабораторија Лаор-330, Синлаб-71, Ремедика-90, Плодност–61, Генеа–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 726.

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.891, бројката на оздравени пациенти е 137.664, на починати е 5.079, а бројот на активни случаи изнесува 11.148.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 67881, активни 5099 Куманово 8703, активни 900 Прилеп 8237, активни 444 Тетово 7172, активни 447 Битола 6222, активни 725 Велес 5444, активни 382 Гостивар 5146, активни 286 Кавадарци 5135, активни 221 Охрид 4959, активни 406 Штип 4935, активни 251 Струмица 4073, активни 226 Струга 2962, активни 140 Кочани 2755, активни 155 Кичево 2511, активни 239 Гевгелија 2185, активни 164 Неготино 2173, активни 133 Свети Николе 1511, активни 102 Ресен 1222, активни 178 Крива Паланка 1215, активни 47 Радовиш 1112, активни 90 Берово 1024, активни 26 Делчево 959, активни 68 Дебар 935, активни 25 Виница 851, активни 116 Пробиштип 779, активни 21 Валандово 664, активни 19 Богданци 494, активни 42 Крушево 489, активни 72 Демир Капија 396, активни 15 Демир Хисар 394, активни 60 Кратово 361, активни 10 Македонски Брод 356, активни 4 Пехчево 265, активни 14 Македонска Каменица 239, активни 17 Дојран 132, активни 4


Администратор
08/05/2021 17:28