Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 110, Прилеп – 16, Кавадарци – 15, Куманово – 12, Штип -9, Тетово – 7, Кочани и Кичево – по 4, Велес – 3, Битола, Струга и Дебар – по 2, Охрид, Струмица, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод - по 1.

Регистрирани се 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 427, Охрид – 62, Прилеп – 59, Битола – 58, Кавадарци – 52, Куманово – 42, Велес – 40, Гевгелија – 35, Гостивар – 29, Струмица – 27, Кочани – 20, Тетово – 19, Штип – 18, Валандово и Берово – по 14, Кичево и Свети Николе – по 12, Македонски Брод – 11, Неготино – 8, Крушево – 7, Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци – по 6, Радовиш – 5, Ресен и Демир Капија - по 4, Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево - по 2, Виница, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), 5 лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Куманово ( 74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г, 77г),Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г), по едно лице од Велес (76г), Охрид (42г), Неготино (58г) и Свети Николе (68г). Од починатите пациенти, сите се починати во болнички услови.

Направени се 1.192 тестови преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-19, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Авицена-0, Биотек-198, Систина-249, лабораторија Лаор-0, Синлаб - 27, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 323.

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 63330, активни 9324

Куманово 7667, активни 1211

Прилеп 7632, активни 1033

Тетово 6708, активни 667

Битола 5328, активни 1205

Велес 5010, активни 796

Гостивар 4861, активни 495

Кавадарци 4844, активни 589

Штип 4579, активни 452

Охрид 4550, активни 750

Струмица 3635, активни 527

Струга 2808, активни 227

Кочани 2473, активни 288

Кичево 2234, активни 280

Неготино 2058, активни 267

Гевгелија 2034, активни 370

Свети Николе 1375, активни 129

Крива Паланка 1143, активни 90

Ресен 1135, активни 233

Радовиш 1000, активни 143

Берово 939, активни 103

Делчево 895, активни 82

Дебар 890, активни 59

Пробиштип 734, активни 68

Виница 691, активни 102

Валандово 587, активни 83

Крушево 449, активни 115

Богданци 446, активни 69

Демир Капија 386, активни 57

Демир Хисар 347, активни 49

Кратово 343, активни 22

Македонски Брод 337, активни 42

Пехчево 241, активни 20

Македонска Каменица 216, активни 7

Дојран 129, активни 24


Администратор
12/04/2021 16:28