Полицајци привеле 25-годишник од Тетовско Желино откако при контрола на него и во возилото со кое се движел е најден пиштол за што немал соодветна дозвола.

Оружјето му било најдено вчера вечер околу 21:15 часот, на улица „Видоја Смилевски-Бато“ во Тетово.

-Полициски службеници на СВР Tетово го лишиле од слобода 25-годишниот Ш.И. од тетовско Желино, затоа што при негов и преглед на возилото „ауди“ со тетовски регистарски ознаки, што го управувал, му бил пронајден пиштол „екол специјал 99“, калибар 9 милиметри, а за кој непоседувал никакви документи. Тој е задржан во Полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

За носењето на пиштолот без дозвола 25-годишникот ќе се соочи со соодветен поднесок.


Администратор
26/02/2021 12:38