Контингент од 5.000 дози на руската вакцина Спутник V пристигна денеска на аеродромот во Подгорица, соопшти црногорската Влада.

Вакцините ги прими црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ на аеродромот, објавено е на Твитер профилот на црногорската влада.

Тоа е првата испорака од 50.000 дози обезбедени од Владата преку билатерални преговори.

Во следните неколку дена, контингент со донација од 30.000 дози кинеска вакцина Синофарм треба да замине за Подгорица.


Администратор
25/02/2021 22:48