Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4, Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од: Скопје-270, Куманово-13, Тетово-11, Прилеп-15, Гостивар-4, Штип-5, Битола-3, Велес-6, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-1, Кочани-4, Кичево-5, Свети Николе-2, Гевгелија-2, Неготино-4, Ресен-3, Крива Паланка-4, Радовиш-3, Берово-2, Богданци-1, Кратово-1, Крушево-1, и Пехчево-1.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39340, активни 6359

• Куманово 5103, активни 444

• Тетово 5021, активни 470

• Прилеп 4515, активни 249

• Гостивар 3570, активни 310

• Штип 3471, активни 169

• Битола 3186, активни 224

• Велес 3006, активни 315

• Охрид 2712, активни 367

• Струмица 2503, активни 359

• Кавадарци 2453, активни 359

• Струга 2169, активни 157

• Кочани 1712, активни 118

• Кичево 1693, активни 157

• Свети Николе 1065, активни 46

• Гевгелија 964, активни 113

• Неготино 949, активни 146

• Дебар 740, активни 121

• Ресен 721, активни 119

• Крива Паланка 712, активни 66

• Радовиш 683, активни 48

• Берово 576, активни 52

• Делчево 557, активни 172

• Пробиштип 497, активни 42

• Виница 482, активни 45

• Валандово 325, активни 22

• Демир Хисар 242, активни 14

• Македонски Брод 240, активни 12

• Богданци 220, активни 35

• Кратово 213, активни 16

• Крушево 200, активни 38

• Македонска Каменица 190, активни 48

• Демир Капија 182, активни 38

• Пехчево 178, активни 12

• Дојран 81, активни 7

Направените 2013 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-187, Биотек-165, МАНУ -109, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –131, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-40, Ремедика-20, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -541, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.


Администратор
24/01/2021 00:54