Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал во соработка со СВР Велес на 23.10.2020 по наредба на судија на претходна постапка од Основен суд Велес изврши претрес во домот на Ѓ.П. во с.Ореше, Велешко, заради сомнение за извршени кривични дела: недозволено изработување, држење, поседување и тргување со оружје и распрскувачки материјали по член 396 и предизвикување општа опасност по член 288 од КЗ.

При претресот пронајдени се предмети поврзани со истрагата, а лицето е приведено во ПС Велес.

Против Ѓ.П. до ОЈО Велес е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело предизвикување општа опасност со опожарување на моторно возило „опел зафира“ на 03.05.2020 во с.Ореше.


Администратор
24/10/2020 16:18