Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, постигна гол на натпреварот од 5. коло на Премиер лигата против Евертон.

За 28-годишниот Египќанец, тоа е 100-ти гол за клубот во сите натпреварувања. За да го стори ова, на Салах му требаше да одигра 159 натпревари, што е трет резултат на играч на „црвените“.

Само Роџер Хант (144) и Џек Паркинсон (153) постигнаа 100 гола побрзо од Салах.

Во тековната сезона Салах има шест натпревари и постигнато пет погодоци.


Администратор
17/10/2020 16:02