Напаѓачот на Јувентус, Алваро Мората го прокоментира неговото враќање во тимот.

– Одлично е чувството да се вратам овде. Секогаш чувствував приврзаност кон Јувентус, сега сум среќен. Мојот прв период овде беше одличен, но убеден сум дека станав посилен и пораснав во многу аспекти. Сигурен сум дека тоа ќе биде уште една голема авантура. Јас секогаш ќе бидам подготвен да играм за Јувентус. Ова е одличен клуб и семејство. Секогаш е задоволство да се вратите на место за кое се чувствувате како дома, истакна Мората.

Претходно се дозна дека 27-годишниот Шпанец се преселил во Јувентус на позајмица од Атлетико. Договорот е за една сезона со можност за продолжување за уште една. Италијанскиот клуб ќе плати 10 милиони евра за играчот. Договорот предвидува и можност за откуп на договорот за 45 милиони евра.


Администратор
24/09/2020 22:02