Шампионката на УС Опен, Наоми Осака нема да учествува на претстојниот Ролан Гарос поради повреда на адукторот, соопшти таа. Минатата недела на 22-годишната Јапонка и беше врзан бутот во финалето со Викторија Азаренка во Њујорк на пат кон втората титула на „Флешинг Медоуз“ и вкупно трета во нејзината Гренд слем кариера.

– За жал, годинава нема да можам да учествувам на „Ролан Гарос“. Мојот аддуктор е сè уште проблем, така што нема да имам време да се подготвам за земја – овие два турнири овојпат се премногу блиску еден до друг. Им посакувам се најдобро на организаторите и играчите, рече таа.

Осака влезе на УС Опен со предметниот завој откако се повреди на полуфиналниот натпревар на Западен и Јужен опен против Елизе Мертенс. Таа не се појави на теренот за финалето против Азаренка, но за време на „Флешинг Медоус“ успеа да ја надмине болката за да стигне до титулата во повторување на финалето со Белорусинката, правејќи пресврт за 1-6, 6-3, 6-3.

Претходно минатогодишниот шампион и светски рекет број еден, Ешли Барти се повлече од турнирот во Париз. Организаторите на „Ролан Гарос“ објавија дека го намалуваат дневниот број на гледачи примени на трибините во француската престолнина од 11.500 на 5.000.

Отвореното првенство на Франција започнува на 27 септември.


Администратор
18/09/2020 11:42