Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА.

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба нова екипа за новиот пат по кој сака Франција да ја поведе.


Администратор
03/07/2020 12:27