NORMAN BATES, Emily Rose i Freddy Krueger можеби се дел од вашите најлоши кошмари, и ќе ви биде уште полошо кога ќе дознаете дека сите тие потекнуваат од вистински настани.

Од сериски убијци до необјаснети натприродни искуства, ви даваме список од седум вистински инспирации зад познатите хорор наслови.

1. Рали (1975)

Питер Бенкли, автор на романот Рали, ја доби својата инспирација за приказната за ајкулата убиец, откако изнајми брод од рибарот по име Френк „Чудовиште човек“ Мундус, кој тврдеше дека е инспирација за ликот на капетанот Квинт. Делото на книгата беше делумно инспирирано од летото во 1916 година кога една голема бела ајкула демнеше во водите на Џерси.

2. Психо (1960)

Кога шерифот ја посетил фармата на Ед Гин во 1957 година, тој очекувал да најде осомничен за грабеж. Наместо тоа, наишол на ужасни сцени - чинија направена од човечки череп и костум од кожа. Откако Гин бил уапсен, истражителите откриле остатоци од десет жени на неговата фарма. Остатокот од животот тој беше затворен во установа за психичко болни. Писателот на романот Психо Роберт БлохГин ја презеде инспирацијата за Норман Бејтс, а потоа Алфред Хичкок го прилагоди романот во филм.

3. Хорор на улицата со брестови (1984)

Режисерот Вес Крејвен беше инспириран од ЛА Тајмс, кој објави серија написи за необјаснетата смрт на имигрантите среде ноќ. Еден од случаите е син на доктор, кого семејството го молело да оди да спие, но тој инсистирал да не оди затоа што се плашел од неговите кошмари, за кои рече дека се различни од се што доживеал. Кога конечно заспал, тој починал. Крејвен исто така рече дека негативецот Фреди Кругер се засновал на вистински лик: „Неговата капа беше начинот на кој мажите го носеа тоа кога јас бев дете, а едниот од нив ме исплаши многу. Тој беше пијаница кој слезе по тротоарот и и додека спиев ме разбуди. Отидов до прозорецот за да го видам, тој ме погледна директно во очи. Трчав во просторијата каде што се криев со часови. Кога конечно се осмелив да одам повторно до прозорецот, видов дека тој сè уште е таму. постојано ме гледаше. Почна да се оддалечува но сеуште ме гледаше директно во очи“.

4. Масакрот со моторна пила во Тексас (1974)

„Масакрот со моторна пила во Тексас“ е инспириран од вистинскиот убиец, што веќе го спомнува Ед Гин. Главната разлика помеѓу Гин и негативецот од филмот Leatherface е во тоа што Гин користел пиштол за да ги убие своите жртви, а не моторна пила. Но, продуцентите на филмот сакаа да ја направат приказната малку повозбудлива.

5. Девојката од соседството (2007)

Филмот е за две тинејџерки кои ги загубија своите родители во сообраќајна несреќа, по што тие одат да живеат со својата тетка и нивниот живот станува кошмар. Дејството на филмот е засновано на вистинската приказна, за тортура и убиство на Силвија Ликенс . Нејзините родители ги оставиле кај едни пријатели затоа што оделе на службено патување. Слично на настаните во филмот, семеен пријател ја тероризираше Силвија и на крајот ја уби.

6. Ридовите имаат очи (1977)

Филмот е заснован на вистински настани поврзани со ликот на Свони Бин. Тој имаше вкупно четиринаесет деца (многу родени од инцест). Целото семејство живеело во пештерите на пустината, најстрашно е тоа што тие биле канибали. Во филмот е прикажано семејство изгубено во пустината, кое е жртва на крвожедни канибали.

7. Емили Роуз Егзорцизам (2005)

Овој филм е заснован на приказната за Емили Мишел, жена која поминала дури 67 сесии на егзорцизам за десет месеци. Страдала од напади на почетокот дијагностицирана со епилепсија, но лековите што ги препишала не помогнале. После тоа, таа започнала да има различни визии, кои веројатно биле предизвикани од психијатриски нарушувања.


Администратор
27/06/2020 09:00