Бостон ги совлада гостите Л.А. Клиперс со 141-133 по две продолженија во дуел од регуларната сезона во НБА.

По 48 минути, дуелот заврши 114:114, при што Кемба Вокер испушти на домаќините да им ја донесе победата со сирената.

Пп првото продолжение повторно немаше победник – 127: 127, со тоа што Бостон повторно го имаше последниот напад, но Џејсон Тејтум не успеа да постигне кош на 1,8 секунди пред крајот.

Во второто продолжение домаќините направија серија од 9:2 и поведоа со 141:132, што се покажа како клучно.

Тејтум заврши со 39 поени и 9 асистенции за победниците,

Маркус Стјуарт додаде 31 поен, а Гордон Хејворд имаше 21 поен и 13 скокови. Бостон забележа осми успех во последните десет натпревари.

За Клиперси најдобар беше Лу Вилијамс со 35 поени, 8 асистенции и 6 скокови. Каваи Ленард додаде 28 поени и 11 скокови, а гостите запишаа втор последователен пораз.

Во вториот меч за вечерта, Оклахома Сити победи на гостувањето кај Њу Орлеанс со 123:118, а најзаслужен за неа беше Данило Галинари, кој реализираше 29 поени.

Зајон Вилијамсон постигна 32 поени за домаќините, но тоа не беше доволно.

Пласман во НБА:

Источна конференција:

Атлантска Дивизија: Торонто 40 победи / 15 порази, Бостон 38/16, Филаделфија 34/21 Централна дивизија: Милвоки 46/8, Индијана 32/23, Чикаго 19/36 Југоисточна дивизија: Мајами 35/19, Орландо 24/31, Вашингтон 20/33

Западна конференција:

Северозападна дивизија: Денвер 38/17, Јута 36/18, Оклахома Сити 33/22 Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс 41/12, Лос Анџелес Клиперс 37/18, Феникс 22/33 Југозападна дивизија: Хјустон 34/20, Далас 33/22, Мемфис 28/26


Администратор
14/02/2020 10:50