Српската премеирка Ана Брнабиќ во Давос во рамките на Светскиот економски форум имаше средба со Холанскиот премиер Марк Руте.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, тема на разговорите на Брнабиќ со Руте бил и европскиот пат на Србија, како и на другите земји од регионот, при што Брнабиќ на средбата истакнала дека „Владата на Србија целосно ги поддржува регионалните партнери, особено Северна Македонија и Албанија, за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ.

Таа додаде дека холандскиот премиер бил заинтересиран и за иницијативата „мини Шенген“ и која ја оценил како „добра и интересна“.


Администратор
24/01/2020 13:44