Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“ почина во 77. година во животот, јави Би Би Си.

Во последните моменти од животот, покрај него била сопругата Ана.

Монти Пајтон е името на светски познатата група британски комичари, составена од Грејам Чепман, Џон Клиз, Тери Гилијам, Ерик Ајди, Тери Џоунс и Мајкл Пелин.

Заедно снимија четири филма, неколку музички албуми и театарски претстави.


Администратор
22/01/2020 16:55