Досегашниот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, преку отворено писмо се збогуваше со навивачите на каталонскиот тим.

– Моето време како тренер на Барселона заврши. Беше напнато две и пол години – од самиот почеток. Уживав во неколку радосни моменти, славев победи и трофеи, но имаше и други моменти – тешки и тешки, напиша Валверде.

Тој се заблагодари на навивачите, играчите и раководство за соработката и довербата.

– Пред сè, би сакал да го забележам моето искуство за комуникација со навивачите и љубовта што ми ја покажа за време на мандатот како тренер. Би сакал да се заблагодарам и на претседателот Јосеп Бартомеу и одборот на директори што ми дадоа можност да го тренирам тимот и нивната доверба во текот на ова време. Благодарност и до сите луѓе со кои работев во клубот за нивната поддршка и за начинот на кој ме третираа во текот на овие две и пол сезони. Особено оние кои работат во првиот тим и до него и со кого споделив толку многу моменти во базата и за време на патувањата. Секако, би сакал да им се заблагодарам на играчите за сите напори, што ни овозможи да освоиме четири трофеи заедно. Од овој ден, на сите нив им посакувам среќа, како и на новиот тренер Кике Сетиен, се вели во отвореното писмо на Валверде.

Управата на Барселона доцна синоќа го разреши валверде и го постави Кике Сентиен за нов тренер на првиот тим.


Администратор
14/01/2020 15:12