Центарот на Голден Стејт Вориорс, ДеМаркус Казнс најверојатно ќе го направи своето деби за тимот на 18 јануари во средбата со Лос Анџелес Клиперс, изјави тренерот Стив Кер. Казънс не играл во последните речиси 12 месеци откако доби повреда на ахиловата тетива точно пред Натпреварот на ѕвездите во 2018 година, кога уште беше играч на Њу Орлеанс Пеликанс.

Дваесет и осум-годишниот Казнс потпиша во текот на летото со Голден Стејт, но само пред околу две недели започна целосни тренинзи со своите нови соиграчи. Кер и неговиот тим сепак не брзаат да го вклучуваат 211 сантиметри високиот кошаркар во игра, стравувајќи од можна нова повреда, која би можела да ја доведе во прашање целата негова кариера.

Дури и без Казнс сепак, шампионите од Голден Стејт немаат особени проблеми од почетокот на сезоната, откако го заземаат второ место во Западната конференција со 27 победи од 41 натпревари.


Администратор
09/01/2019 19:14