Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен е победник на трката за Големата награда на САД возена вечерва во Остин.

За Холанѓанецот ова е 18 победа во неговата кариера во Формула 1 шампионатот, додека за Ред Бул 200 подиум.

Втор на целта пристигна возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон кој заработи и дополнителен поен за најбрзиот круг.

На третото место е уште еден претставник на Ред Бул, Серхио Перез.

Бодови во Тексас освоија и: Шарл Леклер (Ферари), Даниел Рикардо (Мекларен), Валтери Ботас (Мерцедес), Карлос Саинц (Ферари), Ландо Норис (Мекларен), Јуки Цунода (Алфа Таури) и Себастијан Фетел (Астон Мартин).

Во Генералниот пласман лидер е Верстапен со 287,5 бода, Хамилтон е втор со 275,5, трет е Валтери Ботас со 185.

Кај пласманот за конструктори, Мерцедес е прв со 460,5 бода, пред Ред Бул со 437,5 и Мекларен со 254.

Следната етапа од Формула 1 шампионатот е од 5-7 ноември во Мексико.


Администратор
25/10/2021 01:33