Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 169, Велес и Струмица – по 21, Куманово – 17, Охрид и Кавадарци – по 15, Битола – 14, Штип – 13, Кочани – 11, Свети Николе – 10, Прилеп – 6, Тетово – 4, Кичево, Гевгелија и Крива Паланка – по 3, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 2, Струга, Радовиш, Дебар, Берово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 222 оздравени пациенти од: Скопје – 118, Штип – 14, Кавадарци – 12, Битола – 11, Прилеп – 10, Кичево – 9, Велес – 8, Кочани – 6, Гевгелија и Ресен – по 5, Кратово и Радовиш – по 4, Неготино и Пробиштип – по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Гостивар – по 2, Тетово и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: по 5 починати лица од Скопје (85г, 81г, 67г, 59г и 56г) и Куманово (82г, 72г, 70г, 67г и 57г), 2 починати лица од Охрид (89г и 38г) и по едно починато лице од Штип (68г), Велес (88г), Ресен (74г), Радовиш (79г) и Валандово (81г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

Направени се 3.425 тестови преку: ИЈЗ-191, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–51, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–311, Жан Митрев (Филип Втори)-87, Авицена-176, Биотек-175, Систина-63, лабораторија Лаор-199, Синлаб-12, Ремедика-0, Плодност–46, Генеа-5, Никоб лаб-384, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-49, Ројал Медика –25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.413.

Досега во земјата се направени вкупно 1.277.428 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) Скопје 82529, Активни 5735 Куманово 11247, Активни 979 Тетово 10796, Активни 948 Прилеп 8995, Активни 300 Гостивар 7947, Активни 488 Битола 7044, Активни 287 Велес 6151, Активни 324 Охрид 5906, Активни 515 Кавадарци 5844, Активни 225 Струмица 5693, Активни 331 Штип 5660, Активни 248 Кичево 3934, Активни 411 Струга 3774, Активни 365 Кочани 3206, Активни 144 Гевгелија 2392, Активни 83 Неготино 2305, Активни 38 Свети Николе 1872, Активни 119 Ресен 1527, Активни 96 Радовиш 1501, Активни 97 Дебар 1447, Активни 124 Крива Паланка 1398, Активни 86 Берово 1207, Активни 34 Делчево 1115, Активни 67 Виница 1022, Активни 52 Пробиштип 907, Активни 43 Валандово 806, Активни 36 Богданци 544, Активни 11 Кратово 551, Активни 55 Крушево 518, Активни 14 Македонски Брод 465, Активни 30 Демир Хисар 432, Активни 20 Демир Капија 409, Активни 7 Пехчево 310, Активни 5 Македонска Каменица 294, Активни 19 Дојран 139, Активни 1


Администратор
26/09/2021 16:07