Германскиот министер за Европа, Михаел Рот изјави дека промената на границите не решава никаков проблем на Западен Балкан, како и дека таа приказна може да биде многу опасна и повторно да ја отвори „Пандорината кутија“ полна со конфликти.

Во интервју за Дојче веле на албански јазик, по повод таканаречениот „нон-пејпер“, наводно доставен од словенечкиот премиер Јанез Јанша до претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, Рот рече дека сегашноста и иднината на Западен Балкан се во помирување, блиска регионална соработка и оддалечување од национализмот и реваншизмот.

„Земјите од Западен Балкан се и остануваат земји на мултирелигиозни и мултиетнички општества. Ова е предуслов за мир, просперитет и демократија. Убеден сум дека словенечката Влада јасно се огради од фантазиите за промена на границите, бидејќи никој во Европа не е заинтересиран за тоа“, рече Рот.

Тој додаде дека сеќавањата за војната во 90-те треба да бидат доволно предупредување за сите и посочи дека „фантазиите“ за промена на границите припаѓаат на пропаднато минато.


Администратор
21/04/2021 16:31