Поранешната светска првенка во сноуборд, Французинката Џули Помагалски (40), го загуби живот во лавина на швајцарските Алпи.

Помагалски во 1999 година го освои златниот медал во сноуборд крос, а учествуваше и на зимските Олимписки игри во Солт Лејк Сити во 2002 и во Торино во 2006 година.

Француската Скијачка федерација соопшти денеска дека Помагалски загинала во вторникот, непрецизирајќи ја локацијата на несреќата.

Француските и швајцарските медиуми, пак, повикувајќи се на полициско соопштение, јавија дека несреќата во која загинале вкупно две лица, а едно е повредено, се случила на планината Гемшток, во швајцарскиот кантон Ури.


Администратор
24/03/2021 23:05