Петтиот рекет на светот, Стефанос Циципас, ги искажа своите очекувања за Мастерсот во Мајами. Своето учество на турнирот го откажаа Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Доминик Тим и Роџер Федерер.

– Би сакал да го освојам трофејот. Сè уште немав таква можност, но јас бев близу. Навистина сакам да победам, желбата е силна. Отсекогаш било убаво таму. Јас секогаш работам на подобрување и мислам дека ова може да ме доведе до победа на Мастерсот. Сега има повеќе шанси, нема да лажам. Но, надвор од најдобрите 5, има и многу добри момци кои играат добро. На нив гледам како закана. Не се сметам за фаворит на турнирот. Сакам да започнам турнир со мали очекувања и да напредувам постепено, изјави Циципас.

Грчкиот тенисер коментираше и за тоа како се влијаело врз неговото расположение минатата недела кога се пласира во финалето на турнирот во Акапулко.

– Тоа ја подобри психолошката состојба. Не очекував дека ќе бидам во финалето. На почетокот на турнирот, не размислував за финалето. Во Акапулко уживав секој ден: одлично време, убави луѓе, навивачите како да беа среќни кога ме видоа. Затоа, сакав да го покажам својот максимум. Само може да се извлечат заклучоци од овој пораз, но не можам да се вратам во времето и да поправам нешто. Треба да го прифатиме и да го искористиме како лекција и пример за тоа што сакам да избегнам во следното финалето, заклучи Циципас.


Администратор
24/03/2021 14:29