Четвртиот рекет на светот, Доминик Тим, кој загуби од Лојд Харис во второто коло на турнирот во Дубаи, раскажа зошто се повлече од Мастерсот во Мајами.

– Треба малку да се рестартирам за да бидам свеж на почетокот од сезоната на земјени терени. Очигледно, сега имам тежок период и би било погрешно да одам во Мајами во таква состојба. Мислам дека е подобро да се освестиш и да настапиш од нула на глина. Ова е мојата главна цел по толку тешки недели, изјави Тим.

Тој зборуваше и за повредата на стапалото што го мачи во последно време.

– Денес, на пример, ништо не ме болеше. Можеби брзо ќе проверам сè, ќе направам снимки, но да бидам искрен, ова не е главниот проблем. Генерално не играм таков тенис на кој сметам, потенцира Тим.

Австриецот оваа сезона забележа пет победи и четири порази.


Администратор
17/03/2021 13:46