Поранешниот германски тенисер и трикратен победник на Вимблдон, Борис Бекер, денеска соопшти дека се повлекува од Тенискиот сојуз на Германија.

– Работата во Алијансата ми донесе огромно задоволство во текот на изминатите три и пол години. За жал, во моментов немам време да продолжам да ја работам оваа комплексна работа, нагласи Бекер. Изјавата е објавена на веб-страницата на Алијансата.

Бекер ја надгледуваше работата на младите тенисери и целата работа на репрезентацијата на Дејвис купот.

Тој ќе ја напушти функцијата на крајот на годината, а неговите должности ќе ги преземе селекторот на репрезентацијата на Дејвис купот, Мајкл Колман.


Администратор
26/11/2020 00:40