Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846.

Во Скопје денеска се регистрирани 50 нови случаи а вкупната бројка е 6373 од кои активни се 540.

Активни случаи по општини Скопје

• Чаир – 50

• Гази Баба – 74

• Аеродром - 86

• Карпош – 74

• Центар – 72

• Кисела Вода – 54

• Ѓорче Петров – 26

• Бутел - 35

• Шуто Оризари – 13

• Студеничани – 9

• Сарај – 15

• Арачиново – 9

• Илинден – 8

• Сопиште – 2

• Чучер Сандево – 2

• Петровец – 4

• Зелениково - 1

• Странец – 3

• Нераспределен-3


Администратор
15/09/2020 16:24