Шампионот во бокс во тешка категорија Ентони Џошуа воопшто не е импресиониран од величењето на шампионот во ВБЦ, Тајсон Фјури.

Џошуа и Фјури може да се соочат еден против друг во 2021 година, но пред тоа и двајцата мора да ги добијат претстојните битки.

И двајцата ги бранат своите титули во декември, откако Џошуа ќе се соочи со Кубрат Пулев на 12 декември, а Фјури по трет пат ќе се бори против Дионтеј Вајлдер една недела подоцна.

– Тој започна да се бори кај професионалците во 2008 година и му требаа 7 години да се бори за светската титула. Тој тргна на сосема поинаков пат. Јас не се плашам од Фјури. Дај ми шанса да се докажам. Да ви покажам кој сум и што можам да направам. Се борев со пет шампиони и бев во две обединувачки борби. Јас сум двократен шампион во тешка категорија и сите во 24 борби и 7-годишна кариера. Тоа покажува дека сум сериозен. Ако Фјури е сериозен, ќе ја сфатам сериозно нашата битка, вели Џошуа, цитиран од англиските медиуми.

Проблем пред натпреварот помеѓу Џошуа и Фјури е и задолжителниот кандидат за ВБО, Александар Усик.

Усик ќе се бори со Дерек Чисора во наредните месеци и доколку забележи победа, ќе биде на ред да се бори против Џошуа во 2021 година, доколку Џошуа успее да го победи Пулев.


Администратор
10/09/2020 00:03