Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10, Штип-16, Прилеп-2, Тетово-2, Велес-5, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-10, Крива Паланка-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-6, Виница-2, Кратово-1, Кичево-3, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 144 оздравени пациенти од: Скопје-105, Штип-9, Прилеп-2, Тетово-4, Велес-1, Битола-5, Гостивар-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Берово-1, Кичево-7, Ресен-2.

Починати се 7 лица, две пациентки од Скопје (64 и 67 години), пациентка од Македонски Брод (53г.), пациентка од Кичево (41г.), пациент од Битола (27г.), пациент од Дебар (78г.) и пациент од Штип (64г.). Шест пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891, бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700. Од вчерашните 1 тест е контролен и се евидентира денес. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 4856, активни 1426 • Куманово 1066, активни 263 • Дебар 205, активни 117 • Штип 836, активни 431 • Прилеп 333, активни 53 • Тетово 1045, активни 225 • Струга 449, активни 195 • Велес 225, активни 22 • Битола 142, активни 71 • Охрид 274, активни 86 • Кавадарци 61, активни 44 • Гостивар 450, активни 269 • Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци) • Струмица 36, активни 20 • Крива Паланка 25, активни 11 • Радовиш 29, активни 23 • Крушево 16, активни 9 • Кочани 104, активни 24 • Пробиштип 53, активни 20 • Демир Хисар 32, активни 26 • Македонски Брод 26, активни 21 • Пехчево 6, активни 0 • Берово 5, активни 1 • Валандово 6, активни 0 • Виница 16, активни 12 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 14, активни 8 • Свети Николе 222, активни 175 • Кичево 160, активни 97 • Ресен 147, активни 31 • Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1621 теста се преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-168, Биотек-146, МАНУ -83, Жан Митрев (Филип Втори)-226, Систина со PCR метода -171, Судска медицина -2, ЦЈЗ Битола-53, Инфективна клиника-14, ГАК-5. Досега во земјата се направени вкупно 103938 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 2 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 87 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 30, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 120 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 168 • Аеродром - 161 • Бутел - 92 • Гази Баба - 139 • Центар – 128 • Карпош – 128 • Сарај – 70 • Кисела Вода – 158 • Ѓорче Петров – 101 • Студеничани – 54 • Шуто Оризари – 113 • Арачиново – 24 • Илинден – 23 • Петровец – 17 • Чучер Сандево – 10 • Сопиште – 20 • Зелениково- 8 • Странец – 8 • Нераспределен- 4


Администратор
01/08/2020 16:01