Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-20, Дебар-8, Штип-14,Прилеп-1,Тетово-9, Струга-13, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-15, Гевгелија-3, Струмица-4, Радовиш-1, Кочани-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени пациенти од: Скопје-23, Куманово-8, Штип-6, Тетово-10, Гостивар-10, Свети Николе-13.

Нема починати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086, бројката на оздравени пациенти е 5427, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4607, активни 1935

• Куманово 987, активни 282

• Дебар 193, активни 125

• Штип 732, активни 380

• Прилеп 322, активни 52

• Тетово 992, активни 283

• Струга 415, активни 206

• Велес 212, активни 21

• Битола 114, активни 60

• Охрид 262, активни 111

• Кавадарци 38, активни 21

• Гостивар 372, активни 223

• Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 35, активни 24

• Крива Паланка 22, активни 8

• Радовиш 28, активни 23

• Крушево 15, активни 9

• Кочани 94, активни 24

• Пробиштип 47, активни 28

• Демир Хисар 24, активни 22

• Македонски Брод 12, активни 8

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 4, активни 1

• Валандово 6, активни 0

• Виница 5, активни 1

• Делчево 5, активни 4 (*1 лице од ПЕ Делчево е од Македонска Каменица)

• Кратово 13, активни 8

• Свети Николе 216, активни 188

• Кичево 120, активни 93

• Ресен 143, активни 45

• Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1077 теста се преку: ИЈЗ-667, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-138, Биотек-78, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Систина со PCR метода -99, Судска медицина -1, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-3, ГАК-15. Досега во земјата се направени вкупно 95169 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 8 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 271

• Аеродром - 212

• Бутел - 138

• Гази Баба - 198

• Центар – 161

• Карпош – 174

• Сарај – 114

• Кисела Вода – 179

• Ѓорче Петров – 129

• Студеничани – 99

• Шуто Оризари – 126

• Арачиново – 34

• Илинден – 26

• Петровец – 23

• Чучер Сандево – 11

• Сопиште – 21

• Зелениково- 9

• Странец – 8

• Нераспределен- 2


Администратор
26/07/2020 16:10