Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Свети Николе-6, Кичево-3, Ресен-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2.

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Во ГОБ „8 септември“ починати се 9 лица, двајца пациенти на возраст од 54 години, останатите на возраст од 60, 61, 75, 45, 74, 57 и 65 години.

Две лица од Скопје и Гостивар се починати дома на возраст од 65 односно 82 години. Во болница во Струга е почината пациентка на 67 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6625, бројката на оздравени пациенти е 2748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 3208, активни 2010 • Куманово 769, активни 219 • Дебар 102, активни 50 • Штип 355, активни 161 • Прилеп 269, активни 43 • Тетово 723, активни 389 • Струга 242, активни 145 • Велес 189, активни 42 • Битола 54, активни 20 • Охрид 180, активни 151 • Кавадарци 21, активни 15 • Гостивар 129, активни 70 • Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци) • Струмица 16, активни 10 • Крива Паланка 15, активни 9 • Радовиш 4, активни 0 • Крушево 7, активни 4 • Кочани 73, активни 21 • Пробиштип 20, активни 11 • Демир Хисар 2, активни 1 • Македонски Брод 5, активни 3 • Пехчево 6, активни 3 • Берово 3, активни 1 • Валандово 7, активни 3 • Виница 3, активни 0 • Делчево 1, активни 0 • Кратово 4, активни 1 • Свети Николе 36, активни 32 • Кичево 38, активни 32 • Ресен 111, активни 97 • Неготино 21, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1653 теста се преку: ИЈЗ –1001, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –101, Биотек –105, МАНУ -112, Жан Митрев (Филип Втори) -138, Судска медицина-6, Систина со PCR метода -161, ЦЈЗ Битола-29, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 26 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 8 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 87 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 422 • Аеродром - 154 • Бутел - 162 • Гази Баба - 177 • Центар – 141 • Карпош – 160 • Сарај – 155 • Кисела Вода – 114 • Ѓорче Петров – 110 • Студеничани – 110 • Шуто Оризари – 88 • Арачиново – 51 • Илинден – 32 • Петровец – 17 • Чучер Сандево – 20 • Сопиште – 13 • Зелениково-4 • Странец – 2


Администратор
02/07/2020 15:44