Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19, Штип-17, Прилеп-1, Тетово-16, Струга-7, Велес-3, Битола-1, Охрид-5, Гостивар-6, Кочани-1, Делчево-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти, во Прилеп-2, Тетово-1, Велес-4 и Свети Николе-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2915, бројката на оздравени пациенти е 1640, на починати е 151, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1124. Последната дистрибуција по градови е следна:

• Скопје 1201, активни 595

• Куманово 545, активни 129

• Дебар 52, активни 1

• Штип 161, активни 123

• Прилеп 218, активни 29

• Тетово 273, активни 115

• Струга 98, активни 26

• Велес 141, активни 27

• Битола 30, активни 4

• Охрид 30, активни 13

• Кавадарци 6, активни 1

• Гостивар 47, активни 26

• Гевгелија 6, активни 2

• Струмица 5, активни 2

• Крива Паланка 6, активни 0

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 3, активни 0

• Кочани 43, активни 12

• Пробиштип 5, активни 3

• Демир Хисар 1, активни 0

• Македонски Брод 2, активни 0

• Пехчево 3, активни 0

• Берово 2, активни 1

• Валандово 3, активни 2

• Виница 3, активни 1

• Делчево 2, активни 1

• Кратово 3, активни 1

• Свети Николе 3, активни 2

• Кичево 3, активни 1

• Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1085 теста се преку: ИЈЗ –663, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена –128, Биотек -42, Жан Митрев (Филип Втори) –144, Систина со PCR метода –41 и МАНУ -55. Досега во земјата се направени вкупно 35471 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 113 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Кочани и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.


Администратор
07/06/2020 02:24