Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19, Штип-17, Прилеп-1, Тетово-16, Струга-7, Велес-3, Битола-1, Охрид-5, Гостивар-6, Кочани-1, Делчево-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти, во Прилеп-2, Тетово-1, Велес-4 и Свети Николе-1.

Починаа две лица, пациент од Прилеп на возраст од 73 години, хоспитализиран во ГОБ „8 септември“ од 19 мај и пациентка од Струмица (67г) хоспитализирана на Клиника за неврохирургија од 18 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2915, бројката на оздравени пациенти е 1640, на починати е 151, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1124. Последната дистрибуција по градови е следна: • Скопје 1201, активни 595 • Куманово 545, активни 129 • Дебар 52, активни 1 • Штип 161, активни 123 • Прилеп 218, активни 29 • Тетово 273, активни 115 • Струга 98, активни 26 • Велес 141, активни 27 • Битола 30, активни 4 • Охрид 30, активни 13 • Кавадарци 6, активни 1 • Гостивар 47, активни 26 • Гевгелија 6, активни 2 • Струмица 5, активни 2 • Крива Паланка 6, активни 0 • Радовиш 4, активни 0 • Крушево 3, активни 0 • Кочани 43, активни 12 • Пробиштип 5, активни 3 • Демир Хисар 1, активни 0 • Македонски Брод 2, активни 0 • Пехчево 3, активни 0 • Берово 2, активни 1 • Валандово 3, активни 2 • Виница 3, активни 1 • Делчево 2, активни 1 • Кратово 3, активни 1 • Свети Николе 3, активни 2 • Кичево 3, активни 1 • Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1085 теста се преку: ИЈЗ –663, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена –128, Биотек -42, Жан Митрев (Филип Втори) –144, Систина со PCR метода –41 и МАНУ -55. Досега во земјата се направени вкупно 35471 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 113 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Кочани и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 нови, а вкупно хоспитализирани 58 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 38 пациенти. На респираторна машина се 7, a со потешка клиничка слика се уште 8 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 21 пациент. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент - позитивни и сомнителни на ковид-19.


Администратор
06/06/2020 16:04