Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, од кои 127 во рамки на скринингот а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2391, бројката на оздравени пациенти е 1595, на починати е 141, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 655. Последната дистрибуција по градови е следната:

• Скопје 928, активни 338

• Куманово 469, активни 55

• Дебар 51, активни 0

• Штип 104, активни 69

• Прилеп 212, активни 30

• Тетово 231, активни 86

• Струга 84, активни 12

• Велес 132, активни 29

• Битола 28, активни 3

• Охрид 23, активни 6

• Кавадарци 5, активни 0

• Гостивар 29, активни 8

• Гевгелија 4, активни 0

• Струмица 4, активни 2

• Крива Паланка 6, активни 0

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 3, активни 0

• Кочани 38, активни 7

• Пробиштип 3, активни 1

• Демир Хисар 1, активни 0

• Македонски Брод 2, активни 0

• Пехчево 3, активни 0

• Берово 1, активни 0

• Валандово 2, активни 1

• Виница 3, активни 1

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 3, активни 1

• Свети Николе 2, активни 2

• Кичево 3, активни 1

• Неготино 12, активни 3 (*7 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 885 теста се преку: ИЈЗ –249, ЦЈЗ Скопје-34, Авицена –35, Биотек -136, Жан Митрев (Филип Втори) – 175, Систина со PCR метода -128 и МАНУ -128. Досега во земјата се направени вкупно 31187 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 127 теста се во рамките на скринингот. Тестовите се направени во градинки во Скопје и геронтолошки установи и не се потврдени позитивни случаи на ковид-19.


Администратор
02/06/2020 23:53