Под мотото „Заедно за Албанија“ утре во Брисел ќе биде одржана донаторска конференција за обнова на Албанија по катастрофалниот земјотрес, што ја погоди утрото на 26 ноември минатата година.

– Во 14:15 часот претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и албанскиот премиер Еди Рама ќе потпишат програма за поддршка на Албанија во реконструкцијата и рехабилитацијата на штетите од земјотрес во Албанија во вредност од 15 милиони евра. Потоа во 14:30 часот претседателката Лајен ќе ја отвори конференцијата заедно со премиерот Рама и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. На конференцијата ќе бидат и еврокомесарот за соседска политика и преговори, Оливер Вархеји и комесарот за менаџирање со кризи, Јанез Ленарчич, пренесуваат албанските медиуми.

Додаваат дека на истата ќе учествуваат Светска банка, Меѓународниот монетарен фонд, земјите членки на Европската унија, регионот на Западен Балкан и пошироко.

За време на посетата на Албанија во средната на минатиот месец еврокомесарот Вархеји најави дека на Албанија, ќе и биде дадена помош од 28 милиони евра.

– Ви соопштувам уште една добра вест, со оглед на добрата работа што ја направи Албанија. Од претпристапните фондови, ние сме во можност да ви дадеме 28 милиони евра. Ние предлогот го испративме до ЕП и верувам дека се ќе заврши многу наскоро, рече тој.

Вчера министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф Блок, изјави дека неговата земја ќе додели помош во висина од три милиони евра.

Премиерот Рама изјави дека очекува многу од Донаторската конференција.

-Тоа не значи дека на донаторската конференција ќе се соберат сите потребни средства, туку на ниво кое ќе има тежина во овој процес. Доколку се реализира ова ќе бидеме задоволни, рече Рама.

Проценетата материјална штета од земјотресот изнесува 985.074.906 евра.


Администратор
16/02/2020 22:01