Формула 1 го објави логото за 2020 година, посветено на 70-годишнината од првиот шампионат.

Различни опции за лого ќе се користат во текот на целата сезона.

Првото првенството во Формула 1 се одржува од 1950 година. Оттогаш 33 пилоти станаа светски шампиони, 108 – победници на Гран при. Вкупно, на трките во Формула 1 учествуваа 764 тркачи и 150 екипи.

Новото лого ќе се користи од 6 јануари.


Администратор
01/01/2020 23:29