Тимот на Евертон забележа многу важна победа, победувајќи го Челзи со 3: 1.

Ричарлисон го отвори резултатот рано во првото полувреме, а во воведните минути од второто полувреме, Доминик Калверт-Левин зголеми на 2-0.

Матео Ковачиќ брзо врати еден гол за Челси, но недоразбирањето меѓу Кепа и Курт Зума доведе до трет гол за Евертон и втор за Калверт-Левин во мечот.

„Карамелите“ го одиграа својот прв натпревар од отказот на Марко Силва. Привремениот ментор Данкан Фергусон направи две измени во составот на Евертон, откако Јери Мина седна на клупата, а Евертон се врати во шемата со 4 дефанзивци, а Том Дејвис му го отстапи местото на Морган Шнајдерлин.

Менаџерот на Челзи, Френк Лампард, се обложи на истите 11 со кои ги победи Астон Вила во средата.

Победа за Евертон значи дека екипата ја напушта зоната за испаѓање. „Карамелите“ се искачија на 14-тото место ао 17 бода. Челси го забележа својот трет пораз на последните 4 натпревари. Лондонскиот тим е на 4-то место со 29 бода.


Администратор
08/12/2019 01:37