Поранешната тенисерка бр.1, Каролин Вознјацки, објави дека ја прекинува својата тркачка кариера по Австралија опен во јануари 2020 година.

Возњацки прецизираше дека откажувањето од тенисот нема никаква врска со нејзиното здравје.

„Јас играм тенис на професионално ниво веќе 15 години. Тоа беше уникатно прво поглавје од мојот живот. 30 ВТА титули, прво место на ранг-листата за 71 недела, три Олимписки игри и Австралија опен во 2018 година – постигнав сè што сонував. Сопирам по Австралија Опен во 2020 година и оваа одлука нема никаква врска со моето здравје, напиша 29-годишната тенисерка на Инстаграм.

„Во последните месеци, сфатив дека има работи што сакам да ги направам надвор од теренот. Бракот со Давид беше една од тие цели. Семејниот живот, патувањата низ целиот свет и кампањите за ревматоиден артритис ме придвижуваат напред, рече Возњацки, која има една Гренд Слем титула на Австралија опен 2018 година. Таа исто така има две финалиња на „Ју Ес Опен“ (2009, 2014 година).


Администратор
07/12/2019 01:07