По освојувањето на Супер купот на Македонија за ракометарите на Вардар претстои нов предизвик, овојпат во ЕХФ лигата на шампионите. За првпат во ЛШ ќе играме против екипата на Порто кои стартуваа со триумф во првото коло, против Мешков Брест.

Дуелот меѓу Вардар и Порто е закажана за в недела во 17 часот. Во продажба се билетите за натпреварот кои може да се купат онлајн преку продажната мрежа на www.ticketplus.mk и на билетарницата на СЦ „Јане Сандански".

Екипата на Порто по пауза од три сезони повторно се враќа во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите откако ја освои титулата во домашното првенство на Португалија. Тимот е предводен од познатиот Магнус Андерсон, а само еден играч замина и само еден пристигна во тимот во новата сезона.

Во тимот има неколку интернационалци, од Куба, Австрија, Германија. Тимот направи големо изненадување во првото коло победувајќи го Мешков Брест со 27-25 иако Белорусите имаа предност од 15-9 на полувреме.

Вардар во првото коло се врати со бодови од Франција по триумфот против Монпелје 33-31. Сега „црвено-црните" сакаат да го продолжат победничкиот од, со прв триумф сезонава пред домашна публика во ЛШ.


Администратор
20/09/2019 18:43