Регионалниот совет на Карлсруе го казни аналитичарот на фудбалскиот клуб Вердер од Бремен со 500 евра за шпионирање на тренингот во Хофенхајм со дрон, пренесува „Билд“.

Во декември 2018 година. Хофенхајм се пожали на присуство на беспилотно летало над базата на тимот за време на тренинг сесијата, што беше затворена.

Тренерот на Вердер, Флоријан Кофелд, рече дека тој не ги користел информациите добиени на тој начин во подготовките за натпреварот против Хофенхајм кој заврши нерешено 1:1.

Спортскиот директор на клубот, Френк Бауман, ја презеде целата одговорност за овој инцидент.


Администратор
22/08/2019 17:18