Еден полицаец загина, а 15 лица се повредени во експлозија на бомба во близина на полициски автобус паркиран пред Универзитетот Балучистан во југозападен Пакистан.

Министерот за внатрешни работи на провинцијата Балучистан, Мир Зиаула Лонгове рече дека повредените се пренесени во државната болница.

Засега никој не презеде одговорност за нападот.

Балучистан е место на долгогодишен бунт на Балучите, кои со децении ги напаѓаа безбедносните сили за да ги исполнат барањата за независност


Администратор
19/10/2021 00:24