Членот на англиската фудбалска репрезентација Бен Вајт (23) е нов фудбалер на премиерлигашот Арсенал, соопшти денеска клубот од северен Лондон.

Англиските медиуми пренесуваат дека Вајт потпишал петгодишен договор со Арсенал, а трансферот од екипата на Брајтон изнесува 50 милиони фунти.

Вајт минатата сезона одигра 36 натпревари во Премиер лигата за Брајтон, а по повредата на Трент Александер – Арнолд беше повикан во англиската репрезентација со која пред три недели го освои второто место на ЕУРО2020.

– Бен беше нашата клучна мета за ова лето. Тој поседува голем квалитет и затоа сме возбудени што ни се приклучува во тимот, изјави за клупскиот сајт, техничкиот директор на Арсенал, Еду.


Администратор
30/07/2021 23:52