Израелските сили во мај приведле 3.100 Палестинци, од кои поголемиот број се државјани на Израел, се наведува во заедничкиот извештај на Комитетот за затвореници на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и палестинските институции.

Израелските сили, наводно, минатиот месец привеле 3.100 Палестинци, од кои 42 жени и 471 дете. Во извештајот се наведува дека 2.000 од тие луѓе биле приведени во палестинските градови во Израел, а 1.100 во окупираниот Источен Ерусалим и на окупираниот Западен Брег.

Во израелските напади врз Појасот Газа минатиот месец загинаа 256 Палестинци, од кои 66 деца. Тринаесет лица беа убиени во Израел, меѓу кои и две деца.


Администратор
14/06/2021 11:59