Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 40, Прилеп – 8, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Радовиш – по 5, Битола – 3, Струга и Кичево – по 2, Кавадарци, Струмица, Свети Николе, Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 259 оздравени пациенти од: Скопје – 128, Куманово – 25, Битола – 21, Тетово и Струмица – по 10, Виница – 9, Прилеп – 8, Штип – 7, Кичево – 6, Велес – 5, Гостивар – 4, Ресен, Радовиш и Дебар – по 3, Кавадарци, Кочани, Гевгелија, Неготино, Берово и Пробиштип – по 2, Охрид, Свети Николе, Крива Паланка, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 2 починати лица: 1 лице од Скопје (67г) и 1 лице од Кавадарци (80г). Од пријавените, двете лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.704 тестови преку: ИЈЗ-252, ЦЈЗ Скопје-67, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-40, ЦЈЗ Тетово – 8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–57, МАНУ-90, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Авицена-218, Биотек-406, Систина-212, лабораторија Лаор-304, Синлаб-42, Ремедика-26, Плодност–29, Генеа–7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 718.

Досега во земјата се направени вкупно 760.498 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.804, бројката на оздравени пациенти е 146.302, на починати е 5.232, а бројот на активни случаи изнесува 3.270.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) Скопје 68298, активни 1312 Куманово 8784, активни 303 Прилеп 8272, активни 160 Тетово 7194, активни 116 Битола 6271, активни 214 Велес 5463, активни 86 Гостивар 5159, активни 55 Кавадарци 5148, активни 48 Охрид 4989, активни 203 Штип 4955, активни 67 Струмица 4101, активни 89 Струга 2972, активни 74 Кочани 2776, активни 52 Кичево 2540, активни 81 Гевгелија 2190, активни 33 Неготино 2179, активни 21 Свети Николе 1519, активни 42 Ресен 1233, активни 41 Крива Паланка 1218, активни 7 Радовиш 1140, активни 58 Берово 1027, активни 8 Делчево 967, активни 27 Дебар 938, активни 5 Виница 874, активни 58 Пробиштип 789, активни 16 Валандово 665, активни 6 Богданци 493, активни 7 Крушево 488, активни 22 Демир Хисар 397, активни 21 Демир Капија 396, активни 2 Кратово 367, активни 15 Македонски Брод 356, активни 1 Пехчево 267, активни 3 Македонска Каменица 247, активни 17 Дојран 132, активни 0


Администратор
18/05/2021 16:37