Преговарачкиот тим на авганистанската Влада и членови на талибанското раководство се состанаа во Катар денеска во бид да разговараат за забрзување на мировните разговори што се неколку месеци застој, соопштија официјални лица од двете страни.

„Денеска се одржа состанок во Доха меѓу делегациите на двете страни во преговорите“, објави на Твитер тимот на авганистанската Влада.

Не беа соопштени други детали од разговорите.


Администратор
15/05/2021 00:32