Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно. Кон крајот на денот и во текот на ноќта почнувајќи од југозапад ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, во горниот тек на Повардарието северен, а во јужните делови источен и југоисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од -3 до 4, а максималната ќе достигне од 11 до 17 степени.

Во Скопје умерено до значително облачно со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 1, а дневната ќе достигне до 15 степени.

Под влијание на влажна воздушна маса од утре кон крајот на денот и во наредните денови следува период на пооблачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Најоблачно и најврнежливо ќе биде во сабота и во понеделник, кога на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи.


Администратор
16/04/2021 13:31